Pokaż listę

Wynajem mieszkania we Wrocławiu, o czym pamiętać, aby wszystko poszło sprawnie?

Poszukiwanie nowego mieszkania do wynajęcia to z jednej strony ekscytacja czymś nowym - z drugiej niepewność czy i kiedy uda się znaleźć coś, co spełni oczekiwania przyszłych mieszkańców - zarówno te, jeśli chodzi o cenę, jak i o standard czy lokalizację.
 
Przyjrzyjmy się więc bliżej jak zazwyczaj wygląda ten proces oraz co możemy zrobić, aby wszystko poszło tak sprawnie, jak to tylko możliwe abyśmy mogli cieszyć się naszym nowym mieszkaniem.

Spis treści:

 • 1. Na co zwrócić uwagę przy szukaniu mieszkania do wynajęcia we Wrocławiu?
 • 2. Jak dobrać mieszkanie pod nasze potrzeby i możliwości finansowe?
 • 3. O czym pamiętać przy wynajmie mieszkania?
 • 4. Gdzie szukać dobrych ofert?
 • 5. Wykorzystaj pomoc biura nieruchomości podczas poszukiwania mieszkania do wynajęcia.

 •  
  Na co zwrócić uwagę przy szukaniu mieszkania do wynajęcia we Wrocławiu?  

  Na co zwrócić uwagę przy szukaniu mieszkania do wynajęcia we Wrocławiu?

  Osoby funkcjonujące na rynku wynajmu już od dłuższego czasu doskonale wiedzą, na co należy zwrócić uwagę, gdy będziemy szukać naszego (nawet jeśli tylko wynajmowanego) nowego lokum. Ci jednak, którzy po raz pierwszy wchodzą na rynek wynajmu, często popełniają liczne błędy.
   
  Skorzystajmy zatem z doświadczeń tych, którzy już niejeden taki błąd popełnili. Ich podstawową radą bardzo często jest to, że wśród trzech najważniejszych cech mieszkania są: lokalizacja, lokalizacja i jeszcze raz lokalizacja.
   
  I choć w dalszej części tego tekstu przekażemy też inne ważne elementy, o których nie można zapomnieć, to rzeczywiście - lokalizacja ma ogromne znaczenie - i to z wielu powodów. Po pierwsze - spójrzmy na lokalizację na mapie.
   
  Czy z interesującego nas mieszkania będziemy mogli liczyć na w miarę szybki i sprawny transport we wszystkie miejsca, do których chcielibyśmy dotrzeć?
   
  Praca, szkoła, rodzina, znajomi - pomyślmy, że będziemy musieli tam wszędzie dojeżdżać - czasem samochodem, czasem będziemy skazani na komunikację miejską.
   
  Weźmy też pod uwagę podróżowanie o nietypowych porach - czy wracając późnym wieczorem z kina albo ze spotkania ze znajomymi w pubie będziemy mieli szansę dotrzeć do domu z wykorzystaniem komunikacji miejskiej, czy też będziemy skazani na znacznie droższą taksówkę?
   
  Pomijając zresztą na chwilę kwestię wyjazdów poza dom - spójrzmy też na jego najbliższe otoczenie. Czy znajdziemy tam nasze ulubione sklepy, a jeśli nie - to czy konkurencja będzie spełniała nasze potrzeby zarówno jeśli chodzi o różnorodność towarów, jak i o cenę?

  Jak dobrać mieszkanie pod nasze potrzeby i możliwości finansowe?
   

  Jak dobrać mieszkanie pod nasze potrzeby i możliwości finansowe?

  Dysponując nieograniczonym budżetem, nasze poszukiwania mieszkania na wynajem byłyby znacząco prostsze. Jeśli jednak nie mamy tego szczęścia, to zapewne będziemy zmuszeni do pewnych kompromisów. Z jednej strony - sam fakt, że chodzi o wynajem sprawia, że w momencie poprawy naszej sytuacji finansowej będziemy mogli bez problemu rozważyć zmianę wynajmowanego lokum.
   
  W praktyce jednak - podobnie jak prowizorki często są najtrwalsze, to również nawet jeśli mieszkanie wynajmujemy myśląc o najmie krótkoterminowym, to często zostajemy tam na znacznie dłużej. Z tą też myślą uważnie przyglądajmy się mieszkaniom, rozważając z czego potencjalnie jesteśmy w stanie zrezygnować oszczędzając w ten sposób kilka złotych, a bez czego z pewnością się nie obędziemy.
   
  Stosunkowo najłatwiej nam jest manipulować kwotą, jaką co miesiąc będziemy musieli płacić właścicielowi, wybierając różne lokalizacje. Jeśli powiem chodzi o wynajem mieszkań we Wrocławiu - podobnie jak inne duże miasta, zapewnia bardzo duże różnice (zarówno w cenach ofertowych, jak i transakcyjnych), w zależności od lokalizacji.
   
  Jeśli zatem okolica, w której najbardziej chcielibyśmy zamieszkać przekracza nasze możliwości finansowe, to rozważmy również bardziej odległe rejony, z których być może dojazd w nasze ulubione miejsca będzie jeszcze lepszy.
   
  Pamiętajmy jednak, żeby nie przesadzić - całkowita wyprowadzka poza Wrocław zapewne jeszcze bardziej zmniejszy nasze koszty, ale czas, jaki będziemy musieli poświęcić na dojazdy sprawi, iż nie będziemy mieli już czasu na cieszenie się życiem w tym pięknym mieście.

  O czym pamiętać przy wynajmie mieszkania?
   

  O czym pamiętać przy wynajmie mieszkania?

  Skoro ktoś obcy powierza nam swoje mieszkanie i pozwala nam w nim mieszkać przez bliżej nieokreślony czas, to jest to z jego strony pewna forma zaufania. W zamian często my również ufamy właścicielowi i zakładamy jego dobre intencje.
   
  Przez to, godzimy się czasem na brak umowy albo też zgadzamy się na jakieś dziwne zapisy w umowie, wierząc właścicielowi, że to tylko formalność i że nigdy nie zamierza z nich skorzystać.
   
  Pomijając tu oczywiście kwestie uczciwości oraz rozliczeń z urzędem skarbowym, umowa tak naprawdę nie jest potrzebna jeżeli wszystko jest w porządku. Umowa natomiast staje się bezcenna, gdy jakieś komplikacje się rzeczywiście pojawiają.
   
  Jeżeli zatem nie mamy na tyle dużo szczęścia, by regularnie wygrywać w totka, to bezpieczniej będzie założyć, że również w kwestii wynajmu mieszkania musimy się czasem liczyć z brakiem szczęścia. Dlatego też bardzo uważnie przestudiujmy wzór umowy, jaki podaje nam do podpisania właściciel.
   
  Większość zawartych tam punktów może wydawać się preferować pozycję właściciela kosztem naszej, weźmy jednak pod uwagę, że powierza on nam mieszkanie o potencjalnie bardzo dużej wartości. Sytuacja ta nie uprawnia go jednak do stosowania klauzul wybitnie działających przeciwko nam.
   
  Jeżeli umowa naszpikowana jest karami dla najemcy za różne - często błahe - rzeczy albo jeśli znacząco utrudnia nam życie z innych powodów - starajmy się renegocjować kontrowersyjne punkty.
   
  Jeżeli właściciel jest nieugięty - dla własnego bezpieczeństwa szukajmy innego mieszkania. Przed podpisaniem umowy dobrze jest też wyrzucić w wyszukiwarkę internetową interesujący nas adres - jest szansa, że spotkamy gdzieś w sieci relacje poprzednich wynajmujących.
   
  Jeśli będą one alarmujące - weźmy pod uwagę ryzyko, że nas spotkają podobne problemy.
   
  Pamiętajmy też, by bardzo uważnie i wraz z właścicielem dokonać inwentaryzacji stanu mieszkania - spisanie prawidłowego stanu liczników oraz odnotowanie wszelkich zauważonych uszkodzeń zmniejszy ryzyko, że będziemy zmuszeni do płacenia za coś, czego nie zużyliśmy albo czego nie zniszczyliśmy.

  Gdzie szukać dobrych ofert?
   

  Gdzie szukać dobrych ofert?

  Dobrym początkiem jest poczta pantoflowa. Dajmy znać znajomym i rodzinie, że poszukujemy mieszkania do wynajęcia, we Wrocławiu jest bowiem ogromna liczba mieszkań pod wynajem i możliwe, że ktoś, kogo znamy akurat słyszał o jakiejś okazji.
   
  Skorzystanie z wiedzy przekazanej przez znajomego uwiarygodni też zarówno właściciela w naszych oczach, jak i nas w jego oczach.
   
  Często będziemy też mogli liczyć na obniżoną cenę wynajmu - wielu właścicieli jest skłonnych zrezygnować z części swojego zysku, jeśli w zamian będą mieli pewność, że wynajmują mieszkanie osobie poleconej, która nie sprawi żadnego problemu.
   
  Jeśli znajomi akurat nie słyszeli o żadnym mieszkaniu do wynajęcia - warto popytać na uczelni (jeżeli któreś z nas studiuje). Często bowiem obok różnego rodzaju Biur Karier i pośrednictwa pracy, uczelnie oferują też pomoc w poszukiwaniu mieszkania - i to nie tylko w akademikach czy bursach, ale też po prostu “na mieście”.
   
  Niezależnie jednak od innych kierunków poszukiwań, warto też po prostu odwiedzić biuro nieruchomości - nic na tym nie tracimy, a jest duża szansa, że dzięki bogatej bazie danych biuro zaoferuje coś, czego moglibyśmy sami nie znaleźć oraz będą pomocni podczas całego procesu poszukiwania i wynajmu mieszkania.

  Wykorzystaj pomoc biura nieruchomości podczas poszukiwania mieszkania do wynajęcia.
   

  Wykorzystaj pomoc biura nieruchomości podczas poszukiwania mieszkania do wynajęcia.

  Pomoc ze strony biura nieruchomości nie musi się ograniczać jedynie do tego, co jest przecież naszym głównym celem, czyli wskazania nam potencjalnie interesujących mieszkań do wynajęcia.
   
  Równie ważne, a często nawet ważniejsze jest wsparcie w całym procesie wynajmu.
   
  Korzystając z pomocy biura, znacznie mniejsze będzie choćby ryzyko trafienia na typowo nieuczciwego właściciela mieszkania, którego głównym celem może być oszukanie nas.
   
  Solidne biuro bardzo dokładnie weryfikuje bowiem obie strony transakcji, jak i jakość samego mieszkania i zgodność z opisem przedstawionym przez właściciela. Warto więc skorzystać z takiej pomocy, jeżeli sami nie mamy czasu albo wystarczającej wiedzy, by dokładnie zweryfikować wszystkie aspekty potencjalnego mieszkania, jednak z racji ilości oferowanych mieszkań i liczby ich właścicieli, istnieje większe ryzyko spotkania się z kimś nieuczciwym lub problemami podczas korzystania z wynajmowanego mieszkania.
   
  Na koniec - wynajmu nie trzeba się bać.
   
  Nie nastawiajmy się jednak, że uda nam się znaleźć idealne mieszkanie w jeden dzień.
   
  Oczywiście, przy ogromnej dawce szczęścia oraz równie ogromnej skłonności do kompromisów może się to udać, nastawmy się jednak na odrobinę dłuższe poszukiwanie. Przecież sam fakt, że wypadałoby odwiedzić kilka mieszkań przed wyborem któregokolwiek z nich sprawia, że całość może się trochę przedłużyć.
   
  Trudno jednak nastawiać się na podpisanie umowy bez osobistej weryfikacji stanu mieszkania, a także choćby minimalnego obejrzenia konkurencyjnych ofert.

  Pokaż listę
  Droga Użytkowniczko, Drogi Użytkowniku!
  Przed skorzystaniem z serwisu, który dla Ciebie przygotowaliśmy, czujemy się w obowiązku aby poinformować cię o kilku kwestiach technicznych.
  W celu zapewnienia najlepszego doświadczenia z korzystania z serwisu możemy dostosowywać treści oraz wyświetlać reklamy na podstawie twoich poprzednich aktywności.
  Ma to na celu ułatwienie Tobie szybszego dotarcia do poszukiwanych informacji oraz interesujących Ciebie ofert. Tego typu profilowanie nie ma wpływu na ofertę, jaką widzisz/otrzymujesz na stronie, służy jedynie prezentowaniu w pierwszej kolejności treści, które mogą być dla Ciebie bardziej interesujące.
  W związku z tym prosimy o wyrażenie zgody na stosowanie narzędzi do profilowania celem dostarczania optymalnych treści dla Twoich poszukiwań.
  Na co wyrażasz zgodę?
  Klikając „ZGADZAM SIĘ” wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych, w tym w celu profilowania (automatycznego, anonimowego dopasowania treści strony i reklam na podstawie Twoich poprzednich aktywności) przez Prime Money sp. z o.o., ul. Dzielna 60, 01-029, Warszawa NIP 5223065482. Zgoda dotyczy Twoich danych osobowych zapisanych w plikach cookies i im podobnych technologiach stosowanych w celu marketingowym, obejmującym analitykę w celach marketingowych oraz wyświetlanie spersonalizowanych ofert, reklam i innych usług w Internecie. Możesz nie wyrazić zgody niemniej wiąże się to z brakiem możliwości korzystania z naszych usług. Możesz również uniemożliwić łącznie twojego urządzenia ze zgromadzonymi danymi poprzez usunięcie plików cookie z Twojej przeglądarki. Informujemy także, że poprzez korzystanie z tego Serwisu bez zmiany ustawień Twojego oprogramowania/przeglądarki wyrażasz zgodę na zapisywanie plików cookies i im podobnych technologii w Twoim urządzeniu końcowym oraz na korzystanie z informacji w nich zapisanych w celach dopasowania treści i reklam. Więcej informacji na temat zasad przetwarzania danych osobowych oraz Twoich uprawnień z tym związanych znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.

  Informacje o administratorze Twoich danych osobowych
  Administratorem Twoich danych osobowych jest Prime Money sp. z o.o., ul. Dzielna 60, 01-029, Warszawa NIP 5223065482.

  Jakie dane będą przetwarzane
  Będziemy przetwarzać następujące dane: Twój adres IP, adres URL żądania, nazwa domeny, identyfikator urządzenia, typ przeglądarki, język przeglądarki, liczba kliknięć, ilość czasu spędzonego na poszczególnych stronach, data i godzina korzystania z Serwisu, typ i wersja systemu operacyjnego, rozdzielczość ekranu, dane zbierane w dziennikach serwera a także inne podobne informacje zgodnie z informacją dotyczącą działań realizowanych przez naszych partnerów technologicznych – lista partnerów technologicznych znajduje się na stronie polityki prywatności.

  Cele przetwarzania danych osobowych
  Twoje dane zgromadzone w trakcie korzystania ze strony internetowej będą używane w celu marketingowym w tym w celu profilowania w szczególności:
  • w naszych celach marketingowych polegających na dopasowaniu treści i reklam w Internecie,
  • w celach badań analitycznych w celach marketingowych,
  • w celach dokonywania analiz i badania ruchu na stronach,
  • w celu zapewnienia bezpieczeństwa naszych usług,
  • w celach marketingowych naszych partnerów, polegających na dopasowaniu treści i reklam w Internecie,
  • w celach marketingowych naszych partnerów-reklamodawców, w celach badań analitycznych w celach marketingowych,

  Jeśli wyrazisz na to zgodę będziemy przetwarzać Twoje dane, w tym też profilowali Twoje dane osobowe uzyskane w naszych Serwisach za pomocą plików cookies i im podobnych technologii w celach marketingowych polegających na dopasowaniu treści i reklam w naszych Serwisach i Internecie a także badań analitycznych w tych celach. Więcej przeczytasz w Polityce Prywatności.

  Twoje prawa
  Jeśli wyraziłeś zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych możesz ją zawsze cofnąć usuwając pliki cookie zapisane w Twojej przeglądarce.
  Zgodnie z prawem przysługuje Ci prawo do:
  • dostępu do Twoich danych, prawo do ich sprostowania, usuwania, prawo do przenoszenia danych, wyrażenia sprzeciwu, prawo do ograniczenia przetwarzania.

  Przysługuje Ci także prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego, którym będzie Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień przeczytasz na stronie Polityki Prywatności.
  Nie teraz
  Zgadzam się