L
S
NW
Działający biznes z historią Zamku Królewskiego.
Powierzchnia
2028.0 m2
Piętro
None

Działający biznes z historią Zamku Królewskiego.

Lokal
Sprzedaż
Na wyłączność
mapa
3 450 000 PLN
3 450 000 PLN
3 450 000 PLN
1 701 PLN
2028.0 m2
2028.0 m2
1337
Wtórny
Miejsca parkingowe naziemne, Miejsca w garażu
ideaINVEST180290

Rata kredytu

Martyna Cwalina
Ekspert finansowy | Prime Money
Zamieszkaj za ... chevron_right

Opis nieruchomości

ZAPRASZAM NA WYCIECZKĘ PO ZAMKU KRÓLEWSKIM WE WSCHOWIE, ZNAJDUJĄCYM SIĘ W MIEJSCU DAWNEGO ŚREDNIOWIECZNEGO GRODU.

To właśnie tutaj w ścisłym centrum zabytkowego dawnego Królewskiego Miasta, przy Placu Zamkowym łączącym się z Rynkiem znajduje się ZAMEK KRÓLEWSKI WE WSCHOWIE. Posadowiony na sztucznym wzniesieniu, otoczony pozostałościami podwójnej fosy zamienionej w park. Obecny zespół zamkowy składa się z pięciu budynków murowanych zgrupowanych wokół dziedzińca, w znacznej części zachował swój kształt z okresu przebudowy z początku XIX wieku.

Zarówno Zamek jak i miasto Wschowa mają bardzo długą i bogatą historię. Zamek został zbudowany za panowania Kazimierza Wielkiego, w miejscu wcześniejszego grodu a pierwsza wzmianka o nim pochodzi z 1337 roku. Był siedzibą kasztelana, a następnie starostów. W 1365 w zamku odbyło się wesele po ślubie Kazimierza Wielkiego z księżniczką żagańską Jadwigą.

Pewne nie wszyscy wiedzą o tym, że za czasów saskich Wschowa stała się nieoficjalną stolicą Polski. Rezydowali tu często królowie August II Mocny i August III. W 1699 r. we Wschowie po raz pierwszy obradował sejm, a w latach 1737 i 1755 przyjmowano tu poselstwa tureckie. O dawnym znaczeniu Wschowy świadczy również pozycja wśród innych polskich ośrodków miejskich. Według ustawy o poborze podatku podymnego z 1775 r. Wschowa znalazła się w czołówce, obok Warszawy (I klasa), Krakowa i Poznania (II klasa).
W czasach pruskich stary zamek wyburzono a nową budowlę przeznaczono na więzienie. Relikty dawnego królewskiego zamku są nadal widoczne w XIV-wiecznych podziemiach i zachowanym fragmencie stropu z XVII w. na parterze. W części pokoi zachowały się drzwi więzienne nadające dodatkowego klimatu.

Podczas długiej i często burzliwej 683 letniej historii, ZAMEK KRÓLEWSKI WE WSCHOWIE był wielokrotnie odwiedzany przez królów Polski min:
XIV w- Kazimierza Wielkiego
XV w - król Władysław Jagiełło z margrabią Miśni Wilhelmem
XV w - król Kazimierz Jagiellończyk
XVII w - król Zygmunt III Waza wraz z królewiczem Władysławem

NIE TYLKO Z BOGATEJ HISTORII SŁYNIE TA OKOLICA.

Miłośnicy przyrody i aktywnego wypoczynku z pewnością znajdą w okolicy Wschowy coś dla siebie. Niewątpliwym atutem jest pobliski Przemęcki Park Krajobrazowy, lasy oraz piękne jeziora Pojezierza Leszczyńskiego z liczącym 37 kilometrów wodnym szlakiem kajakowym.
W promieniu 20 km znajdują się bardzo popularne wśród turystów jeziora min.:
Dominickie (Boszkowo 20 km), Sławskie, Wieleńskie, Białe (Brenno Ostrów), Lgińsko, Breńskie, Osłonińskie, Górskie, Olejnickie, Przemęckie, Tarnowskie, Brzeźnie i wiele innych.

Dzięki oddalonej o 14 km drodze ekspresowej S5 oraz położeniu niemal w połowie drogi między stolicą Wielkopolski (90km) oraz Dolnego Śląska (110 km), można tutaj dojechać w ciągu godziny. Tylko tyle potrzebne jest aby uciec od zgiełku wielkich miast, by odpocząć w tym urokliwym historycznym miasteczku z pięknymi zabytkami. A kiedy zapragniecie pięknych okoliczności przyrody to w niespełna 30 minut możecie znaleźć się nad jednym z okolicznych pięknych jezior.

ZAMEK KRÓLEWSKI WE WSCHOWIE TO NIE TYLKO PIĘKNA HISTORIA I POBLISKIE ATRAKCJE ALE FUNKCJONUJĄCY BIZNES.

W latach 2000 - 2007 Zamek został gruntownie wyremontowany odzyskując swoją dawną świetność został zaadaptowany na hotel, który pierwszych gości przyjął w 2007 roku. Od tego czasu to miejsce na nowo odżyło wzbogacając Wschowę i powiat o dodatkowe piękne miejsce. Odbywa się tutaj wiele imprez kulturalnych oraz historycznych.
Hotel aktualnie dysponuje 9 pokojami 2-4 osobowymi z możliwością adaptacji poddasza na kolejne 11 pokoi. Pokoje urządzone ze smakiem bardzo dobrze współgrają z zabytkowymi wnętrzami. Działająca na co dzień restauracja oraz kawiarnia dostępna dla gości hotelowych i mieszkańców. W mniejszych salach konferencyjnych odbywają się szkolenia i spotkania biznesowe. W weekendy na Sali Wielkiej odbywają się wesela i bankiety. 

Całkowita powierzchnia użytkowa obiektu to 2028 m², w tym 299 m² części prywatnej z możliwością adaptacji na cele komercyjne. Kubatura zespołu budynków to 10 566 m³ w składu których wchodzą:

I. Budynek główny o powierzchni użytkowej 977,7 m² i kubaturze 5125 m³, frontem zwrócony na zachód, został oparty o dawny obwód murów obronnych miasta. Wybudowany z cegieł całkowicie podpiwniczony, w którym oryginalne piwnice wykonano z kamienia narzutowego. Piętrowy, dwukondygnacyjny z poddaszem użytkowym, na planie wydłużonego prostokąta. Wyposażony we wszystkie nowe instalacje kotłownię gazową oraz kominek z płaszczem wodnym, cw, wod -kan, gaz, WiFi, sieć komputerową LAN, centralę telefoniczną, oraz TV SAT w pokojach i salach konferencyjnych.

Piwnice oryginalne, kamienne, pochodzące z XIV wieku w chwili obecnej niezagospodarowane. Zostały całkowicie odkopane w czasie remontu, łącznie z prowadzonymi na szeroką skalę badaniami archeologicznymi. Idealnie nadają się do dalszej komercjalizacji z przeznaczeniem na np. SPA, piwnicę winną, klub, kręgielnię lub bar.

Parter głównego budynku mieści:
- Restauracja z Salą Królewską o pow. 75 m² i pięknym ceglanym kominkiem,
- Sala Senatorska o powierzchni 62 m² pełniąca funkcję konferencyjno-restauracyjną,
- kawiarnia/pub z zabytkowym sufitem,
- rozdzielnia kelnerska,
- recepcja,
- pomieszczenie socjalne i toalety.

Pierwsze piętro to 9 przestronnych pokoi hotelowych o wyższym standardzie w tym 1 apartament z zabytkowym kominkiem. Wszystkie pokoje wyposażone w TV, łazienki, WiFi oraz minibar. Wszystkie pokoje dwuosobowe z możliwością zakwaterowana do 4 osób. Dodatkowo na piętrze znajduje się pralnia, wyposażona w pralki oraz suszarki, pomieszczenie do prasowania oraz magazyn galanterii hotelowej.

Drugie piętro obecnie niezagospodarowane, w trakcie przygotowania kolejnych 11 pokoi hotelowych. W 2004 wyremontowano kompleksowo dach, wstawiono nowe okna dachowe oraz postawiono ściany działowe z instalacją elektryczną i wod-kan.

II. Budynek mieszkalny - „Dom Starosty” o powierzchni użytkowej 299,81 m² i kubaturze 2181 m³, obecnie służy jako prywatna część mieszkalna z możliwością adaptacji na cele komercyjne. Oparty o gotycki mur obwodowy zamku o grubości około 2 metrów. Piętrowy, na piwnicy sklepionej kolebkowo. Szczyty schodkowe, dach kryty dachówką. Elewacja zachodnia i północna do wysokości piętra z kamienia narzutowego z uzupełnieniami z cegły gotyckiej. Natomiast piętro z pięknego muru pruskiego. Wszystkie instalacje nowe.
Parter składa się z kuchni, salonu oraz łazienki. Na piętrze znajdują się cztery pokoje oraz dwie łazienki. Na poddaszu wygospodarowano kolejne trzy pokoje oraz łazienka. Dodatkową powierzchnię stanowi strych.

III. Budynek „łącznik” pomiędzy budynkiem mieszkalnym a budynkiem głównym o powierzchni 40,5 m² i kubaturze 325 m³, zbudowany został wzdłuż północnego kamiennego muru obronnego o 2 metrowej grubości. Od strony dziedzińca znajdują się arkady muru.

IV. Budynek południowy parterowy, podpiwniczony o powierzchni 450 m² i kubaturze 1171 m³, połączony z budynkiem głównym i wieżą w trakcie odbudowy. Znajduje się w nim Sala Wielka bankietowa o powierzchni 180 m² z przeznaczeniem na wesela, konferencje i bankiety dla 120 -200 osób. W piwnicach znajdują się pomieszczenia kuchenne z pełnym nowoczesnym wyposażeniem wraz z całą potrzebną infrastrukturą do obsługi bankietów i wesel dla 220 osób. Elewacja od strony dawnej fosy ceglana z krenelażem ( blanki ) a w dolnej części kamienna. Przy wieży będącej w trakcie odbudowy znajduje się wyjście do parku na skarpę. Od strony dziedzińca arkady, tynkowane a pod oknami kamień łupany.

V. Wieża zamkowa o powierzchni 260,47 m² i kubaturze 1764 m³, znajdująca się w południowym narożu, pomiędzy budynkiem głównym a południowym. Podpiwniczona w trakcie odbudowy. Parter stanowią toalety dla niepełnosprawnych i obsługi oraz szatnia do obsługi Sali Wielkiej. Piętro stanowi pokój hotelowy a na drugim piętrze pokój w trakcie remontu. Odbudowano część wieży i wykonano dodatkowe wzmocnienia konstrukcyjne. Obecnie jedynie dwukondygnacyjna, nie wystaje ponad kalenicę dachu budynku głównego. Wymaga dokończenia aby dodać całemu kompleksowi zamkowemu dawnego kształtu. Elewacja ceglana.

We wszystkich budynkach zespołu zamkowego zamontowana została drewniana stolarka okienna w kolorze ciemnego brązu. W budynku głównym w większości zabytkowa wyremontowana, w pozostałych budynkach nowa. Dziedziniec oryginalnie wyłożony kamieniem polnym z murowaną studnią.

Cały zespół zabudowań Zamku Królewskiego we Wschowie posadowiony jest na działce o powierzchni 1482 m². Do obiektu przynależy dodatkowo 50% udział w działce o powierzchni 374 m² przeznaczonej na parking oraz wjazd.

Zamek Królewski we Wschowie decyzją Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków W Zielonej Górze nr KL-IV-69/15/63 z 20 czerwca 1963r. został wpisany jest do rejestru zabytków nr rejestru K.O.K.I-582/63 686/606 A.

A JAKĄ HISTORIĘ NAPISZE DLA NIEGO NOWY WŁAŚCICIEL?

CHCESZ BYĆ CZĘŚCIĄ HISTORII TEGO MIEJSCA?

*Podana cena jest ceną netto. Do ceny należy doliczyć podatek VAT w wysokości 23%

Zapraszam na prezentację.

Agnieszka Szałęga-Gazda
Manager marketingu i sprzedaży nieruchomości.
tel. 691-111-133                   
agnieszka.szalega@idea-invest.pl

* Powyższe ogłoszenie nie stanowi oferty handlowej w rozumieniu art. 66 § 1 kodeksu cywilnego oraz innych właściwych przepisów. Zamieszczone na stronie zdjęcia i opisy są jedynie zaproszeniem do składania ofert w rozumieniu art. 71 Kodeksu cywilnego.
* Informacja przekazana przez biuro idea-INVEST nieruchomości uważana jest za dokładną i rzetelną, ale nie jest gwarantowana i powinna być niezależnie zweryfikowana.
Masz pytania? Skontaktuj się z nami.
Agnieszka Szałęga-Gazda
Founder/ Co-Owner,/ Manager marketingu/ FOTOGRAF
idea-INVEST Nieruchomości
Żeromskiego 60/4
50-312 Wrocław
Wyślij wiadomość

Podobne oferty Pokaż więcej (7)

Podobne oferty Pokaż więcej (7)

3 000 000 PLN
Kup za PLN msc
Lokal
Sprzedaż
2121.0 m2
2 999 000 PLN
Kup za PLN msc
Lokal
Sprzedaż

Kowary

1785.0 m2
2 999 000 PLN
Kup za PLN msc
Lokal
Sprzedaż

Jelenia Góra

1785.0 m2
3 900 000 PLN
Kup za PLN msc
Lokal
Sprzedaż
1789.0 m2

3 450 000 PLN
Sprawdź ratę chevron_right

To pole jest wymagane